Co hledat v Jednom světě

jeden svet.jpg

Až do čtvrtka 13. března bude v Praze probíhat 10. ročník festivalu Jeden svět. Jde o festival rozsáhlý a navíc i náležitě mediálně propagovaný. Z těchto dvou důvodů nemá smysl zabývat se jím zde komplexně, ale stojí za to krátce si připomenout několik výraznějších snímků a sekcí, které jsou pozoruhodné nejen pro dokumentární nadšence a vášnivé zastánce (či vášnivé odpůrce) lidských práv.

Dokumentární festival Jeden svět, ač tématicky zaměřen na problematiku lidských práv v Evropě, poskytuje poměrně dobrý vhled do současné české dokumentární tvorby. V sekci České filmy naleznete 13 dokumentárních snímků, převážně z loňského roku, ale již také několik letošních. Přestože jen málo filmů z této sekce by mohlo naplňovat cíle festivalu – totiž přiblížit zdejšímu člověku problémy lidí celého světa –, rozhodně to neznamená, že by tato sekce byla nejméně zajímavá. Právě naopak.

V sekci Český film totiž najdeme rozmanitou skladbu témat od politických, jako ve snímku Vládneme, nerušit režiséra Tomáše Kudrny, zabývajícího se opoziční smlouvou, až po témata mediální, jako ve snímku Dobrodružství Anny Barbory – Mezihra režiséra Víta Janečka, který mapuje jednu absurdní mediální kauzu z pohledu některých jejích protagonistů. Pozornost zasluhuje i vítěz dokumentární soutěže loňského MFF v Karlových Varech – film Ztracená dovolená režisérky Lucie Králové.

Částečně mimo klasický dokumentární styl stojí Občan Havel, na jehož projekce navíc navazují debaty s režisérem a střihačkou. Tyto projekce se tak stávají v podstatě samostatnou událostí, kterou nelze jinak než doporučit.

Další zástupce české kinematografie lze nalézt v retrospektivní sekci Umlčená svědectví. Ta se zaměřuje na cenzurou odstavené snímky socialistického Československa a NDR.

Pro diváky méně zběhlé v oblasti dokumentárního filmu je určena sekce Filmy, které změnily svět – představuje výběr historicky zásadních světových dokumentárních snímků. Pokud jste studentem střední školy, pak je z této sekce zvlášť vhodný pro odlehčení snímek Bowling for Columbine Michaela Moorea.

Celý festival Jeden svět však stojí za pozornost – už proto, že se vypracoval na jeden z největších tuzemských festivalů vůbec. Ale je nejen největší – pro diváky se zálibou v dokumentech jde o zásadní událost v roce.


Jeden svět

5. - 13. března 2008

kina: Lucerna, Světozor, Atlas, Ponrepo, Evald, Městská knihovna, promítací sály Francouzského institutu a Evropského domu

Průměr: 3.7 (3 hlasů)

Zpět nahoru