Evropský film v několika Dnech

california dreamin.jpg

V pražských kinech Aero a Světozor bude od 17. do 29. dubna probíhat přehlídka Dny evropského filmu. V tomto preview můžete nalézt několik tipů na snímky i speciální projekce.

Výběr titulů nepřímo upozorňuje na opožděnost českého trhu. K vidění budou převážně snímky, které se k českému divákovi dostaly jedině skrze jiné festivaly, jenž ale v ostatních evropských zemích nejsou nejnovější. Výjimkou může být zvláštní uvedení Karamazových Petra Zelenky nebo německý snímek Náš vůdce, zabývající se rozkladem lidské psychiky během sociologického experimentu.

Uváděné filmy možná nejsou zcela aktuální, na druhou stranu však většina z nich nese ocenění z předních evropských i mimoevropských festivalů. K vidění bude vítěz zvláštní ceny poroty MFF Cannes 2007 - rumunský California Dreamin‘ (bez konce) nebo čtyřnásobný vítěz z MFF Benátky 2007 - francouzský Kuskus.

Pokud se vám zdá, že se české kinematografii stále nedaří přijít s novým úhlem pohledu na českou společnost, pak by pro vás originální podívanou mohl být dánský film Praha.

Dny evropského filmu nabízejí několik speciálních představení. Pokud rádi zkoušíte svou výdrž či vyhledáváte netradiční zážitky, nabízí se dva filmové maratóny – blok čtyř snímků v kině Světozor a blok pěti snímků v kině Aero. Organizátoři zjevně naplánovali tyto projekce jen pro ty nejotrlejší, neboť začátky promítání jsou v obou kinech minutu před půlnocí a končí v době, kdy se i na karlovarském festivalu už jenom pije. Případní zájemci si navíc musí vystačit s anglickými titulky.

Za pozornost stojí dva soubory krátkých filmů. První, nazvaný Pět filmů neklidu, představí snímky mladých autorů z Finska, Polska, Rumunska a Velké Británie. Druhý soubor se zaměřuje na současnou tvorbu studentů českých filmových škol – k vidění budou mimo jiné i dva oceněné kraťasy loňského Famufestu.

Evropská kinematografie je na vzestupu. Jestli nevěříte, přesvědčte se na Dnech evropského filmu.Dny evropského filmu - oficiální stránky

Zmiňované filmy: Karamazovi, Náš vůdce, California Dreamin' (bez konce), Kuskus, Praha, Pět filmů neklidu, FAMU, SVOŠF a FAMO Písek představují

Maratóny

Průměr: 5 (1 hlas)

Zpět nahoru