Film - Názory

Tedy takhle blbý bych nechtěl být: český film aneb O rodičích, dětech, venkovských učitelích, bobulích a dalších ubohostech

4.615385
Průměr: 4.6 (13 hlasů)

O krizi českého filmu se píše a mluví hojně. Obvykle se tím myslí peníze. Někdy zas řemeslná nedostatečnost mnohých debutů a na koleně vznikajících filmů. Jako protiklad jim jsou kladeny „vzorové“ prázdné filmy Hřebejka, Svěráka, Ondříčka, Slámy atd., adorované silnou skupinou kritiků i diváků. Nic by nemohlo být větším omylem.

Po kundě ti upadne péro – Festival otrlého diváka

4.81818
Průměr: 4.8 (22 hlasů)
Kino Aero

Festival otrlého diváka vznikl roku 2005, kdy ho v kině Aero uspořádali David Čeněk a Aleš Stuchlý. Letos se pod taktovkou obou dvou a stále ve stejném kině konal již čtvrtý ročník, na rozdíl od toho prvního po rozsáhlé mediální kampani a již jako poměrně etablovaná a rozmáchlá akce. Že to je cesta spíše do pekel než kamkoli jinam, je evidentní.

Ty, který žiješ – O skvělém filmu Roye Anderssona s malou obhajobou Projektu 100

4.6
Průměr: 4.6 (5 hlasů)
Projekt 100

Švédský filmař Roy Andersson (1943) s filmy nespěchá. Ač začal s tvorbou již v šedesátých letech, dodnes, kromě několika kraťasů, natočil jen čtyři celovečerní filmy. Ten třetí, Písně z druhého patra (2000), a čtvrtý, Ty, který žiješ (2007), měli a mají čeští diváci možnost vidět v rámci Projektu 100.

Zpět nahoru