Po kundě ti upadne péro – Festival otrlého diváka

Kino Aero

Festival otrlého diváka vznikl roku 2005, kdy ho v kině Aero uspořádali David Čeněk a Aleš Stuchlý. Letos se pod taktovkou obou dvou a stále ve stejném kině konal již čtvrtý ročník, na rozdíl od toho prvního po rozsáhlé mediální kampani a již jako poměrně etablovaná a rozmáchlá akce. Že to je cesta spíše do pekel než kamkoli jinam, je evidentní.
Že když je něco pro otrlého diváka, ale před pokladnou je dlouhá fronta, je taky jasné, že asi něco není v pořádku.

Pod Festivalem otrlého diváka si spíše představíme akci, jíž přihlíží dvacítka diváků, z nichž polovina odejde v průběhu, dva se přímo v kině pozvrací a alespoň jeden divák zemře. Za ta léta, neb jsem návštěvníkem pravidelným, jsem tu dosud neviděl nic pro opravdu otrlého diváka. To některé kousky z Klasiků americké avantgardy (zejména Epileptic Seizure Comparison) v Ponrepu nebo třeba jisté části rakouského večera v kině Světozor v září 2007 představovaly skutečný útok i na připraveného diváka. Daleko častěji se otrlý divák na festivalu v Aeru nudí, byť občas není nouze o bizarnosti či přímo skvělé kousky (loni Leningradští nekrorelisté) - ale skutečně nic, co by vybočovalo z toho, co lze pokládat za normální. Většinou se namíchá něco z „ujetých" filmů uměleckých (letos Jodorwského Krtek), pár béček, něco porna a pár bizarních či rádoby bizarních kusů.

Z letošní nabídky oceňujeme především filmy Eda Wooda, který, nutno dodat, má pověst nejhoršího režiséra všech dob vcelku neoprávněně. Glen nebo Glebda je pořád docela dobrý film a úsměvný horror Bride of the Monster v porovnání s ostatními díly téhož druhu téže doby nijak výrazně horší není. Diváci, již neschopní jakékoli reflexe, se samozřejmě smáli a plácali po zádech, stejně jako po večeru, o němž budeme hovořit dále, byli schopní tvrdit, že „to bylo fakt moc". Přičemž je zjevné, že o této reakci a hodnocení rozhodlo slovo „otrlý" před kinem, stejně jako jindy o smíchu rozhoduje žánrové zařazení „komedie" v nějakém z přihlouplých internetových serverů. Většina diváků již filmy nevnímá.

V rámci Festivalu otrlého diváka proběhl i večer několika videoartových projektů současných českých tvůrců sdružených kolem Marka Thera‚ o němž zde nedávno psal i kolega Poláček, program večera sestavoval sám Mark Ther spolu s Alešem Stuchlým a uvedl jej pak David Čeněk a opět Mark Ther, jenž působil nadmíru stydlivě. V rámci mediálních stereotypů pak plně pasoval se sexuálně explicitním obsahem některých dále promítnutých kousků. Dlužno dodat, že na večírku s názvem Po kundě ti upadne péro, byl název zdaleka to nejlepší.

Přesto filmy, točené buďto Markem Therem, nebo autory podepsanými jmény typu „radim r. labuda", „o.brody" nebo „Eva Jiřička", na nichž se Ther podílel obvykle jako kameraman, byly přehlídkou nudy, absence fantazie, postoje i čehokoli dalšího. Jako tolikrát v moderním umění došlo k pokusu nahradit nápad či postoj čímsi šokujícím, ale když ukážeme muže při milostných hrátkách, z nichž se vyklube konzumace exkrementů přímo ze zdroje, není to ani šokující, ani nechutné, ani vtipné. Mnohokrát opakovaný princip ankety v ulicích nebo „vtip" s hořícím vánočním stromem (zde málem došlo k jediné zajímavé chvíli programu, když promítač omylem pustil film podruhé - byl však ke škodě věci zastaven. Teprve dvacetkrát odpromítanou nudou by se snad mohl večer stát alespoň trochu večerem pro otrlé). Ani závěrečný „Was für Material", jinak docela oceňovaný, nenadchl jen načrtnutým, vcelku laciným nápadem. O.brodyho film o souloži v gynekologické ordinaci udivoval snad jen neustále natahovaným pokusem o trapnou anekdotu. A tak dále.

Samotný večer Po kundě ti upadne péro je fiaskem, neboť nemá co nabídnout. Navíc všechny své potenciální kritiky může odpálkovat okřídleným obviněním, že se jedná o maloměšťáky, kteří nesnesou nahotu a nechutnost. Takže míček je na straně diváků. Nenechají-li se šokovat těmito nešokujícími věcmi, budou mít vyhráno. Zkrátka, Festival otrlého diváka je pěkný nápad, ale možná by teď potřeboval pár let oddych na nabrání nových sil.

Průměr: 4.8 (22 hlasů)

PĚKNE NĚMECKE FOTO

PĚKNE NĚMECKE FOTO

Zpět nahoru