Literatura - Recenze

Němeček nemá v České knižnici co dělat

4.894365
Průměr: 4.9 (142 hlasů)
Zdeněk Němeček, spisovatel

Druhdy zřejmě prestižní edice Nakladatelství Lidové noviny Česká knižnice, jež měla zprostředkovávat základní a snad i kvalitní, leč zapomenutá díla české literatury v poměrně luxusní výtvarné úpravě, zároveň v „kriticky ověřené čtenářské edici“ a se zasvěceným komentářem, působí poslední dobou, jako by neměla žádnou koncepci.

Tereza Boučková: Kohoutem jsem a Kohoutem zůstanu (Rok Kohouta)

4.973685
Průměr: 5 (38 hlasů)
Tereza Boučková

Tereza Boučková nepatří k nejplodnějším autorům, zato však rozhodně k těm nejpozoruhodnějším. Román Rok kohouta pokračuje v její tradici silně autobiografických próz reflektujících komplikovaný vztah s otcem, Pavlem Kohoutem, milostný a partnerský život, výchovu vlastních i adoptovaných dětí, uměleckou tvorbu a konečně kritický pohled na naši společnost.

Rezkova Carusova operní hlídka

5
Průměr: 5 (4 hlasů)
Petr Rezek

Je to možná překvapující, ale jedním z největších českých spisovatelů nejen přítomné doby je filosof, estetik, psycholog, nakladatel, překladatel, teoretik a kritik umění (zejména výtvarného a architektury) Petr Rezek. U Jana Placáka nyní vydává své spisy, jejichž třetím, ovšem co do pořadí druhým, svazkem je spis nazvaný Carusova operní hlídka.

„Pocítil jsem lehký závan nevole…“ - Milan Exner: Lakuna (aneb Hamlet na kolonádě)

4.42857
Průměr: 4.4 (7 hlasů)
lakuna_obal.gif

Liberecký literát Milan Exner (1950) je poslední dobou nebývale aktivní: za pět let vydal již dvě knihy odborné, tři básnické a čtyři prozaické. Poslední z nich je stostránková Lakuna (Hamlet na kolonádě), podle slov na obálce dílo otevírající volný cyklus „divadelních novel“.

„Čekal jsem, že mi po těle proběhne nepříjemné mrazení, ale nic takového nepřišlo“ - Michal Hvorecký: Plyš

3.4
Průměr: 3.4 (5 hlasů)
ano, Hvorecky opravdu vypada takto
Hvoreckého nová próza Plyš nemusí být českému čtenáři neznámá, neboť její část byla zdramatizována pro pražské Divadlo Na zábradlí, anebo mohl zvídavý zájemce sáhnout po slovenském originálu, který vyšel již v roce 2005. Právě skutečnost, že je kniha překládána ze slovenštiny, pokládám za absurdní, zvlášť když se obecně má za to, že znalost slovenštiny se u nás vytrácí (zejména u tzv. mladší generace, jíž je kniha asi určena především). Domnívám se, že větší smysl by mělo k nám „dovážet“ originál.

„V mužském mozku…“ – Jan Bažant: Knihovna

4.75
Průměr: 4.8 (4 hlasů)
Vchod do Bazantovy knihovny....
V očekávání, vyvolaném beletristickou prvotinou renomovaného badatele a univerzitního profesora, je vždy cosi štiplavého. Knihovna Jana Bažanta na první pohled patří k módní vlně knih, které pomocí kombinace detektivky a kunsthistorických výkladů (či spekulací) vyvolávají v čtenářích dojem, že právě objevili podstatu nějakého světového spiknutí. Nebo by mohlo jít o druh profesorského románu, který beletristickou formou jen maskuje učebnici. Ovšem Knihovna není ani jedním.

„Pití není smyslem, ale korunou života“

4.42857
Průměr: 4.4 (7 hlasů)
Milan Exner s doutníkem
Milan Exner (1950) ve své próze Oblast stínu (2005) vnímá období posledních měsíců a let před revolucí: na sklonku 80.let žijí jeho postavy v Liberci a Ústí nad Labem pomalý, nudný a otrávený život – a je zřejmé, že z letargie by většinu z nich ani ta revoluce neprobudila.

Zpět nahoru