Gregory Crewdson

Gregory Crewdson

Americký fotograf Gregory Crewdson se narodil 26. září 1962 v New Yorku. Studoval fotografii na slavné univerzitě Yale, kde dnes přednáší. V mládí byl členem punkové skupiny The Speedies (Zrychlenci), která se proslavila hitem Let me take your photo.

Velkoformátové fotografie Gregory Crewdsona překvapují svým temným pohledem do duše člověka, který prodělal během pár předcházejících minut něco zvláštního, co se vtisklo i do jeho tváře. Příběh si však domýšlí divák sám, neboť Crewdsonovy fotografie nevytvářejí žádný děj či vývoj charakteristiky postav. Prostředí amerických rezidenčních čtvrtí je též prodchnuto tajuplnou večerní atmosférou, ve které se mísí strach s napětím. Interiéry pokojů, kde často nacházíme zátiší se sedativy a popelníky plné cigaretových nedopalků, představují většinou ložnice, tedy intimní prostředí hlavních protagonistů. Častým motivem je i postava ženy, která bloumá noční ulicí s apatickým výrazem ve tváři. Při pohledu na fotografie má divák pocit, že sleduje dokumentární snímky z natáčení amerického filmu. Sám autor se nechal inspirovat režiséry Hitchcockem a Lynchem. Pro náročnou přípravu Crewdsonových fotografií je však zapotřebí celý filmový štáb, čítající až 150 spolupracovníků. Snímky jsou díky digitálním zásahům dost ostré.

Gregory Crewdson

Crewdson chce svými fotografiemi vytvořit dokonalý svět. Ve všech svých obrazech zachycuje moment transcendentna, kde jsou lidé přeneseni na jiné místo, do dokonalého světa. Zkrátka má rád, když se střetává skutečné s neskutečným.

Galerie Rudolfinum

20.3.-25.5.2008

Průměr: 5 (2 hlasů)

Zpět nahoru