Karel Valter – Místo, krajina, obraz

Karel Valter

Topičův salon vystavuje do 30. dubna malířskou a grafickou tvorbu Karla Valtra (1909-2006). Valter byl členem skupiny Linie, která vznikla v roce 1931 a sdružovala básníky a výtvarníky (Josef Bartuška, Karel Fleischmann, Emil Pitter ad.).

Byl to umělec propojený s avantgardou, který experimentálně ověřoval základní tvary a formy a způsob jejich existence v prostoru, po tomto období následoval obrat k přírodě. Způsob vidění a vnímání celku, nebo naopak detailů je patrný hlavně ve Valterově fotografické tvorbě. Na jedné straně vznikaly diagonální konstrukce ploch a kompozice, které se identifikovaly s avantgardním novým viděním, na druhé straně vertikály osamělých stromů, spleti keřů a větví nebo vysoké horizonty vymezující pohled do přírodního areálu. Krajina umožnila umělci odpoutat se od traumat války a zážitků z koncentračních táborů, jimiž prošel.

Valter se zabýval po celý život i hudbou. Názvy některých jeho skladeb nás přivádějí k umělcovým obrazovým tématům: Krajina s rybníky (1935) nebo Píšťala pro noc (1936).

Topičův salon, 1. 4. - 30. 4. 2008

Průměr: 5 (2 hlasů)

Zpět nahoru