Malé pražské galerie: FUTURA (Shanghype)

Futura

Centrum pro současné umění a akci Futura sídlící v Holečkově ulici (přes nákupní centrum Nový Smíchov a park Sacré coeur je to maximálně 10 minut cesty z Anděla) je prostorem, v němž se všichni – kurátoři, umělci i diváci opravdu vyřádí.

FuturaGalerie skrytá v nenápadném dvoře je členitá, až labyrintovitá. Nového návštěvníka vždy překvapí další otevírající se chodby, průchod „posunutou“ zdí, či dílo Davida Černého, jehož análním otvorem se dá ze zahrady prolézt rovnou do galerie. Navíc vstup je dobrovolný a v žádné místnosti nehlídá paní na židličce. Relativně často obměňované výstavy bývají originální a nápadité, i když lehce nepřístupné těm, kteří zrovna nesledují a nemilují nejnovější trendy moderního umění. Aktuální přehlídka videoartu nazvaná Shanghype tvoří vizuální most mezi Prahou a Šanghají; jde o projekt, který má ambice stát se „novou vizuální i mentální hedvábnou stezkou“. Skrze videozáznamy zachycující jak cesty jednotlivců rušným velkoměstem, jejich setkání a dialogy, či chování davu, tak letecké pohledy na nekonečná monstrózní sídliště se pozorovatel může přenést do oné vzdálené „nervní a inspirativní“ metropole plné obrovských všudypřítomných obrazovek, kde se virtuální a aktuální reality prolínají až závratně.

Kafka, SvobodaV patře je pak připojena prezentace projektu Ivana Kafky a Tomáše Svobody nazvaná Proměna Českých pytlíků v Pytlíky EU a Zbytný prostor k dispozici pro vystavení práce Tomáše Svobody tak, aby při vstupu do výstavního sálu pohledově nerušil instalaci Ivana Kafky. Jak to funguje, se račte přesvědčit v galerii Futura do 4. května.

Přečtěte si také recenzi: Shanghype – Dynamické obrazy dynamického města

Předchozí díl: Malé pražské galerie: Senzor

Průměr: 3.5 (4 hlasů)

Zpět nahoru