Malé pražské galerie: Senzor

Senzor

V centru Prahy, v Haštalské ulici, vznikla v prosinci roku 2007 galerie Senzor. Nejedná se o jeden z těch čistých, přestylizovaných prostorů nabízejících díla renomovaných autorů za fantastické ceny. Galerie a obchod jsou projekty nadačního fondu Samaya, který podporuje sirotčinec a školu v nepálském Káthmandú. Zakladatelé fondu, cestovatelé a buddhisté, oslovili mladé výtvarníky a ti projekt podpořili tím, že jim věnovali svá díla.

SenzorSenzor a Samaya (česky "slib") tedy vznikly spojením dvou bohulibých činností: tvorby a péče o potřebné – v tomto případě děti ulic Nepálu, Tibetu a Indie.

Prostor je koncipován jako galerie a obchod, v němž lze nalézt nejen obrazy, fotografie a grafiky, ale i knihy, hudbu, filmy, designový nábytek, originální trička, bytové doplňky či například plyšové králičí hlavy, které věnovala kapela Sunshine poté, co v nich natočila klip. V části, která byla vyhrazena galerii, právě probíhá výstava Václava Stratila Děda.cz, což je vlastně jeden velký manifest, aneb plachta posprejovaná hesly „Bába na hrad“ a „Analog je anální lok“, vytvořená tímto svérázným umělcem přímo v prostorách galerie.

SenzorJiž před časem jsem v jednom parném letním dni objevila galerii a kavárnu Le Court, která se náhodou nachází ve dvoře hned vedle Senzoru, a překvapilo mě, že se v samém turistickém centru Prahy nachází tak příjemně zastrčený podnik. Stejně tak Senzor, který je možná lépe hledat na Kozím plácku, i když oficiální adresa je Haštalská, protože začátek ulice se vlastně nachází v prostoru náměstí, je nezvykle klidným a pohodovým místem pro setkávání.

SenzorJenomže jestliže v prosinci zakladatelé galerie hýřili optimismem, v únoru je už jasné, že dobročinnost netáhne a že se galerie tak úplně nestala ani místem setkávání mladých umělců, ani nezískává potřebné finance. Proto její provozovatelé nyní zvažují změnu koncepce, která by přinesla očekávaný zisk použitelný na zamýšlenou pomoc. Sběratelé totiž kupují jen „prověřená“ jména, obyčejní návštěvníci zase váhají dát částku v řádu tisíců za obraz, a tak chybí zákaznická obec. Překvapivější ale možná je, že ani mladí umělci či studenti škol neprojevili zájem o tento druh prezentace svých prací, kterou často považují za „rozmělnění“ svého jména, a čekají na nabídku od velkých galerií. Takže možná vznikne další sterilní výstavní síň pro zbohatlíky – tak už to s bohulibými záměry chodí.

Galerie Senzor, obchod Samaya, Haštalská 1, Praha 1
Otevřeno denně kromě pondělí od 12 do 19 hodin; výstava Václava Stratila potrvá do 2. 3. 2008.

www.samaya.cz

Průměr: 4.8 (5 hlasů)

pozvani

zveme na vernisaz obrazu vladimira erlebacha 75 do foyeru divadla bez zabradli na prvniho rijna v sedmnact hodin
sch

Zpět nahoru