Michael Rittstein: Vlhkou stopou

Michael Rittstein: Lžíce horké polévky


Veletržní palác, 12. 12. 2007 – 27. 4. 2008

Ve Veletržním paláci probíhá velká retrospektivní výstava jednoho z nejvýznamnějších českých malířů střední generace, absolventa pražské Akademie výtvarného umění, spoluzakladatele Volného seskupení 12/15, člena SVU Mánes a v posledních letech vedoucího pedagoga ateliéru malby AVU v Praze.

Na výstavě nalezneme jeho rané práce ze 70. let, ve kterých se pohybuje nekonečná hmota země a masa nahých lidských těl. Jejich chování, gestikulace, různé vztahy v prostoru, snaha odpoutat se od země jsou pro toto období typické. Leccos dopověděl zájem o iluzivní barokní fresky, které často tímto způsobem pracovaly s masou lidských těl ve volném prostoru.

Michael Rittstein: SprosťáciK hojným motivům Rittsteinových obrazů a kreseb patří vztah mezi technickou realitou moderního světa, reprezentovanou různými elektrickými spotřebiči, strojky a stroji, a živočišnou, tělesnou a pudovou charakteristikou člověka. Malíř je vnímavým pozorovatelem běžného života a lidských vztahů. Zajímá se i o přírodu a drsnou realitu života, přitahuje ho symbolismus a dekadence se vším, co je zde tajemného, až mučivě tragického, zlověstného i satanického. Jeho postavy mají karikaturní podobu, obrazy se vyznačují expresivní strukturou, která využívá hutnou pastu jako důležitou složku výrazu.

Inspirovala ho i kreslená groteska Walta Disneye, jež do vědomí malíře vtiskla lehkost hry, zakotvení v groteskní anekdotě každodennosti. Silným motivem vedoucím ke krystalizaci osobitého slohu bylo fantaskno vůbec, bizarní metafora, absurdita a paradox.

Michael Rittstein: Nechci v kleciNěkteré obrazy jsou přetaženy drátěným pletivem, které se používá na klece pro králíky nebo v oknech proti dotěrnému hmyzu. Za ním je většinou postava osamoceného člověka, takže díla působí jako klec se zavřeným živým tvorem. Je to satira na život v paneláku.

Rittsteinova díla mají svůj osobitý rukopis i sloh, jsou plné reality i fantazie, vtipných a ironických pohledů a především plné barev a tvarů.

Michael Rittstein: Vlhkou stopou

Místo: Veletržní palác
12.12.2007 - 27.04.2008
východní křídlo 1. patra
Kurátor: Tomáš Vlček

Průměr: 5 (8 hlasů)

Zpět nahoru