René Van Zuuk Architekten, Projects 1992 - 2007

ARCAM.jpg

V Galerii Jaroslava Fragnera probíhá v těchto dnech výstava současného holandského architekta René Van Zuuka. Dílo, svobodně čerpající z mnoha různých stylových tendencí, překvapuje zejména citlivou reakcí na krajinný kontext přímořských rovin, na nejasnou hranici mezi pevninou a mořem, jež je typická pro nizozemské pouldry.

Staveb, které různými způsoby komunikují s blízkou vodní plochou, je ve „Frágnerce“ k vidění skutečně celá řada. Pozornost návštěvníka poutá zejména aerodynamicky profilovaný plášť Architektonického centra v Amsterdamu, otevřeného celoprosklenou fasádou k mořskému zálivu. Střecha, svažující se směrem k vodě, vytváří představu volného přechodu mezi oběma prostředími, exkluzivita formy činí z poměrně malého objektu výrazný pohledový bod nábřeží. Jiným způsobem se k vodní ploše obrací De Verbeelding Art Pavillion v Zeewolde, součást sedmikilometrové výstavní trasy, prezentující pod širým nebem díla současných umělců. Dimenzemi skromná stavba, jíž dominuje několik vzájemně se překrývajících zaoblených desek, vybíhá na úzkém molu do jezera. Klidná hladina poskytuje v budově umístěné knihovně s odpočívárnou ideální prostředí pro nerušené studium a rozjímání, stejně jako volné výhledy do okolí. Metafora oproštění od „suchozemských“ šarvátek a banalit je ještě silněji přítomna v nerealizovaném projektu Národního historického muzea pro město Almere. Ten je vytvořen na schématu do moře vybíhající „zauzlené“ rampy, jež v několika zákrutech pomalu stoupá, aby se ve svém závěru prudce pootočila směrem k nebi.

Art Pavilion ZeewoldeDalším opakujícím se rysem práce ateliéru René Van Zuuk Architekten jsou plošné fasádové struktury. Na pražské výstavě reprezentuje tuto linii jejich tvorby zejména projekt Villy Brouwer. Ze země čnící hranol je ze všech stran pokryt větvovitým ornamentem určujícím nepravidelné tvary některých oken. Střetnutí čisté puristické formy jádra s hravě nepravidelnou přírodní krajkou povrchu vytváří překvapivě souzvučný výrazový akord. Stejného motivu, avšak s menší variabilitou tvarů, je užito i na části fasády kancelářské budovy Zilverparkkade.

V sympaticky přehledné expozici, oživené z trojúhelných segmentů poskládaným projekčním stanem, na Vás čeká skutečně podnětná ukázka současné nizozemské architektury. Nečekejte nějaké radikální inovace a experimenty. Dobře zvládnutá funkčnost staveb, respekt před urbanistickým kontextem a skromný, ale vytříbený jazyk forem však představují kvality, jež by Vám rozhodně neměly uniknout. Výstava končí již 24. března, neváhejte proto a vyrazte na Betlémské náměstí.

René Van Zuuk Architekten, Projects 1992 - 2007

Galerie Jaroslava Fragnera
7. 2. - 24. 3. 2008

Otevřeno: Út-Ne, 10-18 hodin

foto: http://www.gjf.cz/

Průměr: 4.5 (4 hlasů)

Zpět nahoru