Victor Vasarely v Galerii U Betlémské kaple

Victor Vasarely

V nevelké galerii na Betlémském náměstí probíhá výstava grafických děl maďarského malíře, zakladatele jednoho ze základních směrů geometrické linie výtvarného umění Victora Vasarelyho. Tento průkopník Op Artu, který se vyvíjel po boku Pop Artu v šedesátých letech, dobyl celý svět a ovlivnil každodenní život, a to nejen prostřednictvím obrazů a grafik, ale také užitého umění, světa módy a architektury. Vedle své umělecké tvorby spolupracoval i s Ernö Rubikem, dalším maďarským géniem, na podobě jeho hlavolamů.

Op-Art je jedním ze směrů geometrické abstrakce. Maximálně využívá rozumu, přesnosti a logiky, zpracovává poznatky z geometrie a fyziognomie, je spojen s psychologickými výzkumy.

Victor VasarelyVasarely byl fascinován tím, jak lidské oko vnímá, a tím, jak může být oklamáno použitím jednoduchých anonymních geometrických forem, principů a obrazců. Vytvářel optické iluze a dodával statickým plátnům dojem pohybu. Jeho práce jsou vždy svou povahou hluboce abstraktní a ve svých efektech se spoléhají na manipulaci s vizuálními podněty.

Victor VasarelyPřestože v nás 3D efekty nejrůznějších počítačových programů zřejmě oslabily úžas z plošné iluze trojrozměrného prostoru, původní Vasarelyho práce jsou i dnes plné průkopnické energie a objevitelské aury. Přísný, racionální systém optických klamů nás může paradoxně vtáhnout do světa psychadelických představ a vizí.

Galerie U Betlémské kaple, Betlémské nám. 8, Praha 1
17. 4. 2008 – 17. 5. 2008

Průměr: 5 (3 hlasů)

Zpět nahoru